Zamienniki słodyczy – na jakie się zdecydować? 

Każdy z nas czasem lubi zjeść coś słodkiego. Natomiast, należy dopilnować tego, aby nie znalazły się one na stałe w naszej diecie. Słodycze są szkodliwe w nadmiarze, nie tylko dla stanu uzębienia, ale również dla całego organizmu. Ich odstawienie wcale nie jest łatwe, natomiast warto wiedzieć, jak to zrobić, aby nie skarżyć się później na zły stan zdrowia. Cukier uzależnia, ze względu na to, iż odpowiada za poprawę nastroju. Jego spożywanie wpływa na większe wydalanie dopaminy, a brak – daje objawy podobne do głodu narkotykowego. 

Dlaczego cukier należy ograniczyć w diecie? 

Poza tym, że cukier ma działanie silnie uzależniające, to dodatkowo zachodzi w trakcie spożywania słodyczy tak zwana reakcja insulinowa. Cukry proste są szybko trawione, a uwalniają energię w bardzo krótkim czasie. Szybko jednak ta energia jest znowu utracona. Na przykład, napoje energetyczne, w których znajduje się sporo cukru, działają natychmiastowo, ale krótko. W efekcie, szybko dochodzi do spadku glukozy we krwi. Organizm uwalnia insulinę, aby ten poziom obniżyć, jednak po krótkim czasie pobudzenia oraz euforii pojawiają się: poczucie spowolnienia, brak sił i senność. Wiele osób w tym czasie znowu sięga po coś słodkiego i „błędne koło” się zamyka. Duże wahania insuliny nie tylko powodują huśtawkę nastroju, ale mogą doprowadzić do pojawienia się wielu ciężkich schorzeń, w tym również do zmian nowotworowych. 

Wprowadzenie zamienników dla słodyczy

Można wobec tego wymieć wiele powodów, dla których warto cukier w diecie zamienić na coś zdrowego. Przede wszystkim, liczy się solidna edukacja w tym temacie. Już od najmłodszych lat należy dzieci informować o tym, jak szkodliwe może być nadmierne spożywanie słodyczy. Co więcej, nie tylko dzieciom, ale również dorosłym może być trudno odstawić słodycze. Natomiast, gdy ktoś nie wyobraża sobie nie mieć w diecie czegoś słodkiego, to może zdecydować się na zdrowsze zamienniki batoników i napoi energetycznych. 

Wprowadzając zdrowe przekąski na początku można odnieść wrażenie, że nie są aż tak smaczne. Natomiast, z czasem organizm przyzwyczai się. Na pewno, dobrze będzie takie działania wprowadzać stopniowo, aby organizm mógł się przystosować do mniejszych oraz do łagodniejszych dawek. Zamienników jest sporo, wobec czego każdy może znaleźć to, co będzie mu smakowało i dzięki czemu rzeczywiście jego dieta będzie zdrowsza. 

Do najpopularniejszych zamienników słodyczy zaliczają się: 

  • świeże owoce,
  • suszone owoce,
  • gorzka czekolada,
  • fit batony. 

Owoce to pierwsza myśl, gdy chodzi o zastąpienie słodyczy. Poza tym, że mają słodki smak, to są źródłem wielu cennych witamin i minerałów, a także błonnika i antyoksydantów. Warto w takim razie wprowadzić je do codziennej, zdrowej diety, podobnie jak owoce suszone. W trakcie jedzenia owoców należy jednak mieć na uwadze to, że w niektórych z nich znajdować będzie się więcej cukrów prostych, które mogą mieć wysoki indeks glikemiczny. Należy więc unikać bananów, ananasa oraz winogron.
Zamiast tego, dobrze będzie zdecydować się na: borówki, maliny oraz porzeczki. Eksperci od  żywienia zwracają także uwagę na to, że w 100 gramach suszonych owoców znajduje się o wiele więcej witamin niż w owocach świeżych. Owoce, zarówno świeże, jak i suszone można spożywać jako osobną przekąskę lub zdecydować się na to, by dodawać je do bardziej złożonych dań, na przykład dodając je do koktajli owocowych na drugie śniadanie. 

Polecanym zamiennikiem słodyczy jest czekolada, natomiast należy pamiętać o tym, aby była to czekolada gorzka. Podobnie jest z kakao naturalnym, które również ma pozytywny wpływ na organizm i zawiera praktycznie zero cukru. Jeśli zaś komuś nie odpowiada naturalny, lekko gorzki smak kakao, to może sięgnąć po naturalne słodziki, takie jak ksylitol. Ponadto kakao można przyszykować z dodatkiem napoju roślinnego bądź dodać do niego aromatyczne przyprawy, jak na przykład cynamon. 

Do kolejnych zdrowych przekąsek i zamienników słodyczy zaliczają się fit batony. Można je kupić gotowe bądź zdecydować się na ich samodzielne przygotowanie. Idealnie sprawdzają się właśnie wtedy, gdy przyjdzie smak na coś słodkiego. Cieszą się dużą popularnością wśród osób aktywnych fizycznie, ponieważ dodają energii po intensywnym treningu. Przepisów na taką przekąskę można znaleźć sporo. Często bazą w nich są: 

  • suszone daktyle, 
  • orzechy nerkowca,
  • migdały, 
  • macadamia,
  • wiórki kokosowe, 
  • nasiona i pestki,
  • płatki owsiane. 

Dobrane przez siebie składniki wystarczy zblendować, do uzyskania dosyć gęstej masy. Później wystarczy z całości uformować małe kulki, które dodatkowo można obtoczyć w kakao albo obsypać cynamonem. O tym, jakie zdrowe przekąski wybrać, każdy decyduje samodzielnie. Zawsze należy mieć na uwadze ogólny stan zdrowia oraz to, co po prostu nam smakuje. Sama kaloryczność również powinna mieć znaczenie, jeśli ktoś na przykład planuje odchudzanie. Ważne, żeby wyeliminować z diety słodycze, gdy mamy świadomość, iż spożywamy ich za dużo oraz że jest to szkodliwe dla naszego organizmu.