Wysmuklenie nóg jest nie lada wyzwaniem dla osób zaczynających przygodę z aktywnością fizyczną, ale są pewne sposoby, które ułatwiają osiągnięcie wyznaczonych celów i eksperci z cateringu dietetycznego postanowili się nimi podzielić. Sprawdź je koniecznie!
Dlaczego warto wyszczuplic nogi?
Wiele osób wychodzi z założenia, że warto wyszczuplić nogi wyłącznie ze względów estetycznych, zapominając, że redukcja tkanki tłuszczowej (szczególnie z okolic ud i pośladków), wpłynie korzystnie na nasze ogólne zdrowie. Nadmiar tłuszczu w tych partiach może nadmiernie obciążać stawy i zwiększać ryzyko stanów zapalnych, czy urazów. Zdrowa redukcja może skutkować obniżeniem poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi, co jest ważne dla profilaktyki schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Jeśli wyszczuplimy nogi i uzyskamy wymarzoną sylwetkę, to wzrośnie nasza samoocena, jakość życia i samopoczucie.
Jak odchudzic nogi? Pomoże zbilansowana dieta o optymalnej kaloryczności
Ważnym elementem procesu wyszczuplania nóg jest zbilansowana dieta o optymalnej kaloryczności, co oznacza, że musimy utrzymać deficyt kaloryczny (jeść mniej kalorii, niż organizm potrzebuje do utrzymania obecnej wagi) i jeść produkty, które zapewnią organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Dzięki temu będziemy nie tylko wspierać proces odchudzania, ale też i zdrowie ogólne, więc nie narazimy swojego organizmu na niebezpieczeństwo.
Zdrowa i pełnowartościowa dieta na odchudzanie ud i pośladków powinna obejmować następujące grupy produktów:
- chude źródła białka, a więc na przykład kurczak, ryby, rośliny strączkowe, czy nabiał o obniżonej zawartości tłuszczu, ponieważ wspierają budowę mięśni i zapewniają uczucie sytości, ograniczając przy tym podjadanie między posiłkami,
- warzywa i owoce, bo są źródłem witamin, minerałów i błonnika, co jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego i metabolizmu,
- zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek, orzechy i awokado, bo są niezbędne dla zdrowia i sprawiają, że możemy utrzymać energię na optymalnym poziomie.
Niezwykle ważne jest również to, by dieta na chude nogi opierała się na odpowiednim nawodnieniu organizmu, bo wpłynie to na przyspieszenie metabolizmu i szybsze usuwanie toksyn z organizmu. Nie możemy też zapomnieć o wyrobieniu zdrowych nawyków, co oznacza wyznaczenie stałych godzin spożywania posiłków, jedzenie w spokoju, dokładne przeżuwanie pokarmów i kontrolowanie wielkości porcji. Warto też unikać nocnego podjadania i sięgania po żywność wysokoprzetworzoną, w tym po fast foody, słone przekąski, słodycze, wyroby cukiernicze i dania typu instant.
Ułożenie optymalnego planu dietetycznego na szczupłe nogi może być dla wielu z nas problemem, zwłaszcza jeśli nie dysponujemy specjalistyczną wiedzą. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wykupienie diety pudełkowej, która możemy dopasować do indywidualnych potrzeb i wyznaczonych celów sylwetkowych. Dieta pudełkowa jest smaczna, pełnowartościowa i różnorodna. W dodatku zapewnia dostęp do gotowych posiłków, które wymagają lekkiego podgrzania, więc to też gwarancja wygodnego odchudzania z nóg.
Jak wyszczuplic nogi? Wprowadzając odpowiednią aktywnością fizyczną
Dobrze ułożona dieta na chude nogi powinna być połączona z odpowiednią aktywnością fizyczną. Ćwiczenia na smukłe łydki, uda i pośladki najlepiej ukierunkować na spalanie tkanki tłuszczowej oraz wzmacnianie i ujędrnianie mięśni. Pomogą w tym takie ćwiczenia jak:
- przysiady, gdyż angażują wiele grup mięśniowych jednocześnie (głównie mięśnie ud i pośladków)
- wykroki nie dość, że fenomenalnie działają na pośladki i uda, to jeszcze pozwalają zbudować silne nogi,
- ćwiczenia aerobowe, takie jak bieganie, skakanie na skakance i szybki marsz wspierają spalanie tłuszczu i ujędrnianie nóg. W tygodniowym planie treningowym warto przeznaczyć około 30-60 minut na aktywności aerobowe.
- trening kardio, np. jazda na rowerze (zwykły lub stacjonarny) pomoże spalić tłuszcz i ukształtować nogi. Ważne, by jeździć przynajmniej 30 minut, 3-4 razy w tygodniu.
- ćwiczenia na stepie, ponieważ rzeźbią uda i pośladki,
- pilates i joga wzmacniają i wysmuklają nogi, ale też poprawiają elastyczność i równowagę.
Pamiętajmy jednak, że przed każdym treningiem musimy wykonać rozgrzewkę, a po jego zakończeniu rozciąganie. W ten sposób zwiększymy efektywność ćwiczeń na nogi i unikniemy kontuzji. Regularność też jest kluczowa, więc warto od razu zaplanować aktywność 3-4 razy w tygodniu o optymalnej długości.
Jak uniknąć spalania tłuszczu z nóg?
Jeśli chcemy wcześniej zadbać o swoją sylwetkę i uniknąć późniejszych problemów z nadmiarem tkanki tłuszczowej, to musimy wprowadzić zmiany do swojej codzienności. Siedzący tryb życia jest jednym z głównych wrogów szczupłych ud, więc nawet jeśli spędzamy wiele godzin w pracy przed komputerem, to po powrocie do domu warto wybrać się na spacer, a windę zamienić na wchodzenie po schodach. Nawet proste ćwiczenia w domu lub prace porządkowe sprawią, że będziemy cieszyli się lepszym samopoczuciem i unikniemy nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej na nogach. Możemy też częściej korzystać ze schodów zamiast windy, bo nawet małe zmiany