Jak przyspieszyć metabolizm?

Bardzo często można spotkać się ze stwierdzeniem, że od metabolizmu zależy tempo, w jakim będziemy tracić zbędne kilogramy. Jak w takim razie podkręcić metabolizm? Jakie działania zapewniają największą skuteczność?

kwasy omega 3 co to

Metabolizm co to?

Zanim przejdziemy do sedna sprawy, ustalmy, metabolizm co to. Co skrywa się pod tym pojęciem? To po prostu reakcje biochemiczne wynikające z wykorzystania składników odżywczych, które przyjmowane są wraz z pokarmem. Głównym celem metabolizmu jest produkcja energii niezbędnej do utrzymania wszystkich procesów życiowych w naszym organizmie. Tempo przemiany materii zmienia się przez całe życie. W pierwszych latach, a więc, gdy jesteśmy dziećmi i nastolatkami, jest najszybszy. Na starość tempo przemiany materii zwalnia. Dlatego wielu zastanawia się, co przyspiesza metabolizm i czy da się go jakoś podkręcić w naturalny sposób. Warto od razu zauważyć, że tempo przemiany materii zależy nie tylko od wieku. Istotne znaczenie ma też płeć, stan fizjologiczny i problemy zdrowotne. Inaczej będzie wyglądał metabolizm u osób zdrowych. Jeszcze inaczej u tych, którzy zmagają się z poważnymi chorobami. Są też inne czynnik, które mogą przyspieszyć lub wywołać spowolnienie metabolizmu. Do najważniejszych zaliczamy aktywność fizyczną i codzienną dieta. Osoby, które stronią od ruchu i prowadzą siedzący tryb życia, mają zwykle spowolniony metabolizm. Te, które ćwiczą i odżywiają się zdrowo, mają szybszą przemianę materii.

znaczenie kwasów omega 3

Co przyspiesza metabolizm?

Jeśli zauważymy u siebie zwolnienie metabolizmu, to możemy nieco bliżej przyjrzeć się swojej diecie. Jak dokładnie wygląda? Czy jest zdrowa i zbilansowana? A może ostatnio nieco ją zaniedbaliśmy? Jedzenie pełnowartościowych i różnorodnych posiłków wpływa na dobre samopoczucie. Poprawia się funkcjonowanie organizmu i usprawnia się wiele procesów. Następuje między innymi przyspieszenie metabolizmu. W naszej codziennej diecie nie może zabraknąć dobrego źródła białka i węglowodanów złożonych. Ważna jest też obecność kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3. Podstawą diety na przyspieszenie trawienia powinny być owoce i warzywa. Są źródłem witamin i minerałów. Dostarczą nam też błonnika i innych składników odżywczych. Najlepiej sięgać po świeże i jakościowe produkty. Jeśli nie uda nam się takich nabyć, to możemy posiłkować się mrożonymi owocami i warzywami. Odpowiednio przechowywane zachowują swoje właściwości. Ułożenie dobrego jadłospisu może być nieco trudne. Dlatego warto zgłosić się do dietetyka lub przejść na catering dietetyczny. Ta druga opcja będzie dla wielu z nas wygodniejsza. Nie ma co się jednak dziwić. Nie dość, że gwarantuje dostęp do zdrowych i zbilansowanych posiłków, to jeszcze pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Każdego dnia dostarczane są nam gotowe posiłki. Nie musimy więc samodzielnie ich przygotowywać i robić zakupów. W dodatku dieta pudełkowa jest dostępna w wielu rodzajach. Dzięki temu zawsze dobierzemy coś do swoich potrzeb, czy preferencji żywieniowych.

źródła kwasów omega 3

Co podkręca metabolizm?

Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że są pewne produkty, które mogą skutecznie podkręcić przemianę materii. Wystarczy tylko po nie sięgać regularnie. Tym, co podkręca metabolizm, są ostre produkty i przyprawy. Wasabi, chrzan, czy pieprz cayenne to tylko kilka z nich. Do tego, co najbardziej przyspiesza metabolizm, zalicza się kawę i produkty zawierające kofeinę. To dobre źródło antyoksydantów, ale też szansa na usprawnienie przemiany materii.

Szukając alternatywnych sposobów na to, jak przyspieszyć metabolizm, warto pomyśleć o aktywności fizycznej. Spacer, bieganie lub trening w domu może dobroczynnie wpłynąć na kondycję i ogólne zdrowie. Poprawiamy swoje samopoczucie. Modelujemy sylwetkę i zmniejszamy ryzyko rozwoju poważnych chorób. To dzięki ćwiczeniom możemy rozładować napięcie. Szybko zniwelujemy skutki stresu i zapomnimy o codziennych troskach. Są jednak pewne aktywności, które gwarantują przyśpieszanie metabolizmu. Mowa tutaj o treningu siłowym i treningu interwałowym typu HIIT, czyli o wysokiej intensywności. Polecana jest też tabata i choć jedna sesja trwa zaledwie kilka minut, to poprawia wydolność fizyczną i metabolizm.