Czy obecność smalcu w diecie pudełkowej wpłynie na nas korzystnie?

Smalec to produkt, który od wieków stanowi podstawę wielu polskich potraw. Jednak jego wykorzystanie w codziennej diecie od dawna wzbudza wątpliwości pod względem pozytywnego wpływu na organizm, zwłaszcza w diecie pudełkowej. Czy smalec jest zdrowy? Czy jego obecność w pudełkowej diecie daje jakieś korzyści?

co to jest smalec

Co to jest smalec?

Przede wszystkim zacznijmy od określenia, czym właściwie jest smalec. O jakim produkcie mowa? Smalec to nic innego jak tłuszcz pochodzenia zwierzęcego tworzony głównie z mięsa wieprzowego, ale na popularności zyskuje też smalec z dzika, który wykazuje cenne właściwości lecznicze. Najczęściej smalec występuje w formie wytopionej, która następnie poddawana jest utwardzeniu.

Wyróżniamy dwie metody produkcji smalcu:

  • na mokro – tłuszcz wieprzowy gotuje się w wodzie lub na parze w wysokiej temperaturze, a następnie smalec oddzielany jest od wody za pomocą wirówki przemysłowej
  • na sucho – w tej metodzie nie dodaje się wody, a tłuszcz poddawany jest tylko działaniu wysokiej temperatury. W wyniku tego procesu otrzymujemy nie tylko smalec, ale też skwarki.

Do produkcji smalcu wykorzystywane są różne części świni z wysoką zawartością tkanki tłuszczowej. W zależności od miejsca pochodzenia tłuszczu otrzymujemy smalec o różnej jakości. Przykładowo produkt pozyskany z tłuszczu trzewnego ma najwyższą jakość i charakteryzuje się neutralnym smakiem, więc dobrze sprawdza się w piekarnictwie i cukiernictwie. Oczywiście produkty ze sklepowych półek pozostawiają często wiele do życzenia, bo smalec w składzie może mieć emulgatory, przeciwutleniacze i substancje wybielające. Dlatego w cateringu dietetycznym stawia się na smalec pochodzący od sprawdzonych dostawców lub przygotowany samodzielnie przez doświadczonych kucharzy. Stanowi dobry dodatek do pieczeni, pasztetów, czy pieczywa w połączeniu z ogórkami kiszonymi.

wartości odżywcze smalcu

Jakie wartości odżywcze ma smalec w diecie pudełkowej?

Dzięki temu, że smalec w swoim składzie ma jednonienasycone i nasycone kwasy tłuszczowe, jest to skoncentrowane źródło energii. Łyżka smalcu (około 12 g) odpowiada około 24% dziennego zapotrzebowania dla dorosłego człowieka. W tym produkcie nie ma białka, węglowodanów i błonnika, więc wiele osób może uznać, że takie wartości odżywcze smalcu nie są korzystne dla naszego organizmu. W praktyce jednak wykazano, że smalec witaminy i minerały zawiera, w tym na przykład witaminę A, D, E i K, witaminy z grupy B, a także kwas stearynowy, kwas palmitynowy i kwas linolowy. Składniki te są ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, więc nasza dieta pudełkowa ze smalcem może zapewnić szereg korzyści zdrowotnych.

100 g smalec wartości odżywcze ma następujące:

  • 0 g białka,
  • 100 g tłuszczu,
  • 0 g węglowodanów,
  • 95 mg cholesterolu,
  • 2,5 µg witaminy D.

dieta pudełkowa i smalec

Smalec w diecie pudełkowej a jego właściwości zdrowotne

Smalec wykazuje bardzo korzystnie działanie na układ odpornościowy i krążenia. Jego regularne spożycie w małych ilościach może zapobiec występowania poważnych chorób serca. Z kolei obecność witamin z grupy B sprawia, że produkt ten wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, więc warto wprowadzić go do jadłospisu, w tym również do diety pudełkowej. Eksperci mają przy tym na uwadze, że smalec jest wysokokaloryczny i zachowanie umiaru w jego spożyciu jest bardzo ważne, jak również to, by połączyć go z odpowiednimi składnikami.