Dieta rozdzielna, inaczej dieta niełączenia, dla niektórych może być nowością. Jednak w naszym cateringu cieszy się popularnością i duża w tym zasługa prostych zasad oraz tego, że pozwala w skuteczny sposób poprawić kondycję fizyczną i psychiczną, a także zrzucić zbędne kilogramy. Co zatem warto o niej wiedzieć?
Jakie zasady ma dieta rozdzielna?
Dieta rozdzielna skupia się na tym, żeby w jednym posiłku nie łączyć ze sobą kilku różnych rodzajów produktów. Za jej stworzeniem stoi William Howard Hay, który na podstawie przeprowadzonych badań uznał, że organizm nie radzi sobie zbyt dobrze, gdy wraz z pokarmem otrzymuje jednocześnie białka i węglowodany, ponieważ w ich trawieniu niezbędne są zupełnie inne enzymy. Dlatego lepiej spożywać je oddzielnie, bo w ten sposób odciążymy układ trawienny i ograniczymy ryzyko powstawania wielu chorób.
W diecie rozdzielnej produkty dzielimy na 3 grupy:
- grupę białkową – gotowane ryby i mięso, jaja, drób, wędliny, mleko i sery zawierające do 50% tłuszczu, owoce (bez bananów), warzywa strączkowe
- grupę węglowodanową – białe i ciemne pieczywo, ziemniaki, makaron, kasze, ryż, suszone owoce, banany, cukier, ciastka, kukurydza, muesli.
- grupę neutralną – wliczamy w nią nasiona i pestki, orzechy, warzywa (z wyjątkiem ziemniaków), wędzone na zimno mięso i ryby, tłuszcze pochodzenia roślinnego (np. oliwa z oliwek, olej lniany, olej rzepakowy), zakwaszone produkty mleczne (np. jogurty, kefiry, śmietana), soki warzywne i owocowe.
Jadłospis diety rozdzielnej komponujemy zatem tak, by w jednym posiłku nie podawać produktów białkowych z węglowodanowymi. Za to można je łączyć z produktami neutralnymi. Istotne są też przerwy między posiłkami białkowymi i skrobiowymi, które powinny wynosić około 4 godzin. Dieta niełączenia zakłada spożywanie około 1000 kcal dziennie. Najczęściej składa się z 3 głównych posiłków, a więc śniadania, obiadu i kolacji. Na drugie śniadanie i podwieczorek dozwolone są owocowe przekąski, ale muszą mieć mniej niż 100 kcal.
Na co pomaga pudełkowa dieta niełączenia?
Pudełkowa dieta niełączenia może przynieść wiele korzyści dla zdrowia każdego człowieka, w tym:
- poprawić fizyczną i psychiczną kondycję ciała,
- pomóc w pozbyciu się stresu,
- poprawić znacząco stan cery i włosów,
- zredukować masę ciała,
- uwolnić od bólu stawów i astmy,
- polepszyć ogólną odporność organizmu, a więc zwiększyć ochronę przez wieloma różnymi chorobami.
Jednak sukces tej diety zależy w dużej mierze od tego, czy będziemy się trzymali zdrowej diety i dobrych jadłospisów bazujących na naturalnych składnikach. Przechodząc na dietę rozdzielną mamy zagwarantowaną zdrowy i pyszny jadłospis, a także doradztwo ze strony profesjonalnych dietetyków.
Komu polecamy pudełkową dietę niełączenia?
Pudełkowa dieta niełączenia to dobry sposób na to, by zrzucić zbędne kilogramy i cieszyć się dobrym samopoczuciem. Jednak nie można jej stosować za długo (na pewno nie dłużej przez trzy tygodnie), ponieważ organizm może za bardzo przyzwyczaić się do takiego modelu żywienia i zapewnić nam efekt jo-jo. Mimo wszystko, zanim zdecydujesz się zamówić dietę pudełkową w cateringu, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ to dieta o małej kaloryczności (1000 kcal na dzień). Dla wielu osób dieta niełączenia będzie po prostu niekorzystna, zwłaszcza jeśli masz problemy z układem sercowo-naczyniowym, chorujesz na cukrzycę lub prowadzisz aktywny tryb życia.