Białka, czyli proteiny odgrywają ważną rolę w codziennym jadłospisie. Szczególnie ważne jest białko pochodzenia zwierzęcego. Wpływa bowiem na wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. Dlatego warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest białko zwierzęce i jakie są jego źródła.
Co to jest białko zwierzęce?
Białka są jednym z ważniejszych makroskładników. Pozwalają dostarczyć organizmowi aminokwasów, które biorą udział w wielu procesach życiowych. W takim razie nie może ich zabraknąć w zdrowej diecie. Ze względu na pochodzenie wyróżniamy białko zwierzęce i białko roślinne. Dziś skupimy się na tym pierwszym rodzaju. Zatem co to jest białko zwierzęce? To pełnowartościowe białko zawierające wszystkie niezbędne aminokwasy. Białko roślinne też je zawiera, ale są mniej skoncentrowane. Dlatego to właśnie produkty bogate w białko odzwierzęce są szczególnie polecane w codziennej diecie. To jednak nie oznacza, że mamy się skupić tylko na nich. Różnorodny jadłospis wspiera prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Warto zatem sięgać jednakowo po produkty odzwierzęce, jak i roślinne.
Jakie jest znaczenie białka w diecie?
Białka odgrywają ważną rolę w naszej diecie. Dzięki nim możliwy jest wzrost i regeneracja komórek. Budują mięśnie. Są składnikiem wielu hormonów. Białka wspierają też wiele procesów życiowych i sprawiają, że nasz organizm działa dobrze. Białko zwierzęce i roślinne składa się z tych samych aminokwasów. Różnice zauważymy jednak w proporcjach i ilościach. I tak produkty bogate w bialko zwierzęce zawierają więcej waliny, metioniny, lizyny i tryptofanu. Walina bierze udział w biosyntezie witaminy B5. Wspiera też prawidłowe działanie układu nerwowego i stymuluje wzrost mięśni. Metionina bierze udział w produkcji glutationu, czyli cennego antyoksydantu. Poza tym pomaga przyswajać cynk i miedź. Lizyna stymuluje produkcję hormonów i enzymów. Dobroczynnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Tryptofan poprawia jakość snu, zapewnia dobry nastrój i wzmacnia odporność. Już po tych kilku funkcjach widać duże znaczenie białka w diecie. Dlatego warto zadbać o jego optymalną ilość w jadłospisie.
Co zawiera dużo białka zwierzęcego?
Ludzki organizm potrafi samodzielnie wyprodukować niektóre aminokwasy. Jednak część musimy dostarczyć mu wraz z pożywieniem. Aminokwasy egzogenne, bo to o nim mowa, uzupełnimy przez produkty wysokobiałkowe odzwierzęce. W takim razie, jakie produkty wybierać? Co zawiera dużo białka pochodzenia zwierzęcego? Mięso i jego przetwory. Schab wieprzowy, pierś z kurczaka, czy sznycel cielęcy to tylko kilka propozycji. Inne produkty wysoko białkowe to ryby i owoce morza. Wskazane jest jedzenie tuńczyka, wędzonego łososia, krewetek i małży. Do tego nabiał, a więc na przykład parmezan, pełnotłusty ser gouda i ser twarogowy chudy. Może to niektórych zdziwi, ale mleko zawiera tylko śladowe ilości białka. Mimo wszystko jest to produkt o wysokiej wartości odżywczej, więc warto po nie sięgać regularnie. Poza tym produkty bogate w białko to też jaja, orzechy i nasiona. Bardzo dobrym wyborem będą też jakościowe odżywki białkowe.
Jak ułożyć dietę bogatą w białko zwierzęce?
Znajomość produktów zawierających duże ilości białka odzwierzęcego sprawiają, że łatwiej będzie nam tworzyć dania. Mimo wszystko nie mamy pewności, że uda nam się ułożyć zbilansowany jadłospis. Musimy przecież uwzględnić w nim też produkty zawierające inne niezbędne składniki odżywcze. Do tego potrzeba odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Dlatego wielu z nas może przydać się wsparcie dietetyka. To osoba, która jest w stanie opracować dietę nawet pod indywidualne potrzeby klientów. Będzie opierać się nie tylko o wysokobiałkowe produkty, ale również o takie, które pozwolą dostarczyć organizmowi cennych witamin i minerałów. Dzięki niej zadbamy o dobrą pracę organizmu. Dostarczymy sobie energii i poprawimy samopoczucie. O wiele wygodniejszą opcją może okazać się catering dietetyczny. W ramach usługi otrzymujemy każdego dnia paczkę z gotowymi posiłkami. Sami wybieramy ilość potraw i kaloryczność zestawów. Poza tym dieta pudełkowa oferowana jest w wielu wariantach, więc może wybrać coś pod wyznaczone cele i zgodnie ze swoimi preferencjami żywieniowymi.