Co jest dobrego na biegunkę? Poznaj sprawdzone sposoby od cateringu dietetycznego!

WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) opisuje biegunkę jako stan zdrowia, w którym w ciągu doby oddaje się co najmniej trzy luźne lub wodniste stolce. Nieco inaczej wygląda sytuacja u małych dzieci i osób starszych, które są szczególnie narażone na odwodnienie. W ich przypadku biegunka wiąże się z częstszymi wizytami w toalecie, gorszym samopoczuciem i ogólnym rozbiciem. Biegunka zazwyczaj trwa krótko, ale może nieco utrudnić nam normalnie funkcjonowanie. Jak zatem radzić sobie z problemem? Co jest dobrego na biegunke? Sprawdź skuteczne sposoby od cateringu dietetycznego!

jakie są przyczyny biegunki

Jakie są przyczyny biegunki?

Powodów wystąpienia tego typu problemów jest wiele i prawdę mówiąc, to inne są przyczyny biegunek u osób starszych i w średnim wieku, a inne u dzieci. Nasze pociechy w wieku przedszkolnym i szkolnym najczęściej zmagają się z biegunką przez wirusy nagromadzone w placówkach opiekuńczo-edukacyjnych i przez wzajemny kontakt z rówieśnikami, nierzadko przenosząc problem na swoich domowników. W ten sposób powstają nawet sezony zachorowań na tak zwaną jelitówkę.  U dorosłych rozwolnienie może być spowodowane silnym stresem, niepokojem lub spożyciem nieświeżych składników, czy posiłków. Częściej jednak przyczyną rozwolnienia jest nietolerancja pokarmowa lub przejedzenie.

Warto też wspomnieć, że powodem rozwolnienia mogą być różnego typu choroby. Przykładowo przy zespole jelita drażliwego charakterystyczna jest długotrwała biegunka,  podobnie jak w przypadku przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego. Niestety osoby zmagające się z chorobami nowotworowymi, realizujące chemioterapię lub radioterapię często przez wiele tygodni, a nawet długich miesięcy, cierpią na uporczywe biegunki. Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że luźne, wolne stolce mogą być objawem zaburzeń psychicznych, w tym początków depresji. Dlatego jeśli problem nie jest spowodowany jedzeniem, które spożyliśmy, to warto spojrzeć holistycznie na styl prowadzonego życia, wydarzenia minionych dni i swoje ogólne zdrowie.

jaki catering dietetyczny przy biegunce

Co na biegunkę polecają eksperci z cateringu dietetycznego?

Eksperci z cateringu dietetycznego polecają na biegunkę dietę brat i to bez względu, czy problem dotyczy osób dorosłych, czy dzieci. Dieta BRAT, inaczej dieta zapierająca, to skrót z od angielskiego banana, rice, apple, tost – czyli tłumacząc na język polski banany, ryż, jabłka i suchary. Jej celem jest spożywanie lekkostrawnych produktów, które ułatwią zagęszczenie treści pokarmowej i zmniejszą liczbę oddawanych stolców. Na początku dieta biegunkowa może opierać się na jedzeniu kleiku ryżowego lub marchwianki. Nikt z nas nie jest fanem takich posiłków, ale zmęczone jelitówką ciało potraktuje je na tyle ugodowo, że natychmiastowo nie zostanie zwrócone. Dieta przy biegunce może być rozbudowana o rozgotowany biały ryż, płatki ryżowe, wafle, czerstwe bułki, pieczywo i dobrze ugotowaną kaszę manną. Dzieciom można podawać biszkopty. Gdy samopoczucie się już poprawi, a wizyty w toalecie będą rzadsze, to można poszerzyć swoją dietę o mało dojrzałe, nawet zielone banany lub gotowane jabłka (nawet pieczone lub w formie musu). W kolejnych dniach dieta przy biegunce może wiązać się z jedzeniem chudego nabiału, a więc na przykład chleba z serkiem twarogowym lub wędliną.

Nie zalecamy jednak rzucać się na tłuste mięso, czy nabiał zaraz po tym, jak nastąpi chwilowa poprawa, bo takie działania mogą pogorszyć obecny stan. Podążanie za zasadami diety BRAT oznacza też rezygnację z jajek przy biegunce i to niezależnie od formy ich przyrządzenia. Na czas walki z biegunką lepiej zrezygnować z potraw smażonych, grillowanych lub pieczonych na korzyść gotowanych, lub gotowanych na parze. Jedzenie surowych warzyw i owoców przy biegunce też nie jest dobrym pomysłem, podobnie jak tłustych ryb, tłustego nabiału, fast foodów i słonych przekąsek.

jakie napoje przy biegunce

Jakie napoje wprowadzić przy diecie biegunkowej?

Bardzo ważna jest nie tylko dieta przy biegunce, ale również samo przyjmowanie płynów, ponieważ wtedy jesteśmy bardziej narażeni na odwodnienie, czasami w ekspresowym tempie. Dobrym wyborem będzie woda w większej ilości, ale spożywana w mniejszych ilościach z większą częstotliwością. Lepiej pić ją powoli, małymi łykami.

Jeszcze co pić podczas biegunki? Mocną czarną herbatę i herbatki ziołowe, w tym napary z siemienia lnianego, kolendry lub pierwiosnka. Na czas walki z biegunką lepiej odstawić słodkie napoje, kawę i soki z dodatkiem cukru.